Czy w firmie budowlanej konieczna jest kasa fiskalna?
Obowiązek stosowania w firmie kasy fiskalnej wynika bezpośrednio z ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 111 ust 1 ustawy:
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących
Wszelkie wyjątki tj. zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej wynikają bezpośrednio z rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zwolnienie z ewidencjonowania na kasie fiskalnej w firmie budowalnej ze względu na obrót
Pierwsze zwolnienie, które możemy zastosować w firmie budowlanej to zwolnienie ze względu na obrót. Zgodnie z rozporządzeniem § 3. 1. Zwalnia się z obowiązku prowadzenia ewidencji w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r.:
1) podatników, u których wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;
Czyli do kwoty łącznych przychodów (bez VAT) 20000zł w roku nie musimy mieć kasy fiskalnej. Obrót dotyczy tylko sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Uwaga na proporcję. Przykład: działalność założona od 1 stycznia 2024. Pierwsza sprzedaż na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej była w dniu 1 kwietnia 2024. Oznacza to, że w 2024 nie obowiązuje nas limit 20tys ale musimy policzyć okres proporcjonalnie od dnia pierwszej sprzedaży do końca roku. Okres od 1 kwietnia do 31 grudnia to 275 dni. Liczymy proporcję: 20000/366*275=15027,32zł. Limit przychodów w roku 2024, który pozwala nam na korzystanie z tego zwolnienia to 15.027,32zł.
Zwolnienie z załącznika do rozporządzenia
Limit kwotowy jest bardzo niski i w zasadzie nie ma znaczenia dla branży budowlanej (można już przekroczyć próg jedną transakcją, szczególnie jeżeli sprzedajemy usługę z materiałem). Możemy w branży budowlanej skorzystać z innego zwolnienia: § 2. 1. Zwalnia się z obowiązku prowadzenia ewidencji w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Intersujące nas zwolnienie to pkt 37 z załącznika. Czynności zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji:
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła
Zgodnie z pkt 37 rozporządzenia aby bez względu na przychód korzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej należy ZAWSZE przyjmować płatność na rachunek, oraz musimy skojarzyć płatność z konkretną usługą. W praktyce najprościej jest wystawić fakturę na rzecz osoby nieprowadzącej działalności (faktura na imię i nazwisko) + przelew. Korzystając z tego zwolnienia należy zawsze postępować w ten sposób, NIGDY nie przyjmować gotówki za usługę i mamy problem kasy fiskalnej rozwiązany.