
Garnitur w kosztach działalności gospodarczej
Wygląd zewnętrzny pracownika i właściciela firmy jest pewnego rodzaju reklamą i wizytówką. Reprezentujemy sobą markę, która jest postrzegana przez pryzmat naszego zachowania i ubioru. Zatem można uznać, że zakup ubrań do pracy jest związany z działalnością firmy, a więc kosztem firmowym. Czy tak jest na pewno? Garnitur, koszula czy krawat z natury są rzeczami osobistymi, a zatem nie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
(Nie)tolerancyjny Urząd Skarbowy
Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów nazywamy wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Przykładem może być zakup artykułów biurowych, opłaty związane z eksploatacją biura, jak prąd woda czy czynsz w przypadku wynajmu nieruchomości. Koszty, jakie ponosimy z tego tytułu są bezpośrednio nawiązują do działalności firmy. Garnitur należy do naszych rzeczy osobistych niezależnie od tego, czy w mniejszym bądź większym stopniu jest wykorzystywany do celów biznesowych. Urząd Skarbowy bardzo rzadko rozpatruje ten zakup w kontekście zakupu firmowego, „bardzo rzadko” nie oznacza, że zawsze.
Wielu przedsiębiorców na garniturze naszywa logo lub nazwę firmy, np. na klapie od marynarki. W ten sposób zwykły elegancki garnitur staje się ubiorem o charakterze służbowym, a jego charakter już nie jest prywatny. Jest to już jest bardzo solidny argument, który może być uzasadnieniem zaleczenia go do kosztów firmy.
Istnieje również możliwość złożenia w Izbie Skarbowej wniosku ORD-IN o indywidualną interpretację naszej sytuacji. Pozytywne rozpatrzenie sprawy chroni przedsiębiorcę przed innymi organami, podważającymi pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Koszt firmowy trzeba udowodnić
Każdy wydatek, jaki zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów, należy udowodnić stosowną dokumentacją i uzasadnieniem, które będą jednoznacznie wskazywały na to, że był/jest on związany z prowadzoną przez nas firmą. Niezbędne jest posiadanie faktury, jak też warto jeszcze przed zakupem garnituru przygotować niepodważalne argumenty.
Zakup garnituru możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko wtedy, kiedy koszt został poniesiony przez podatnika, jest kosztem rzeczywistym i nie został mu zwrócony. Musi mieć związek z prowadzoną działalnością, a także być właściwie udokumentowany. Jak wynika z definicji kosztu firmowego, konieczne jest, aby został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów.
Istnieje również grupa wydatków, które nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów. Należy się z nią zapoznać, co pomoże uniknąć problemów przy ewentualnej kontroli skarbowej.
Pomimo, że garnitur jest rzeczą osobistą, to można jej nadać charakter firmowy. Najbezpieczniej jest naszyć na niego logo lub nazwę firmy, dzięki którym stanie się firmowym uniformem. Dodatkowo będzie on kreował nasz pozytywny wizerunek i budował wśród klientów świadomość marki.