Jak założyć firmę budowlaną?
Jak założyć firmę budowlaną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? W prosty sposób omówimy krok po kroku jak przejść formalności szybko i bezstresowo.
1. Jak założyć firmę budowlaną - wpis do CEIDG
Jeżeli podjąłeś już decyzję, że będziesz zakładać firmę budowalną – musisz zrobić wpis firmy do CEIDG. Wszystko odbywa się online więc możesz to zrobić nawet w weekend. Najlepiej będzie jak przed zrobieniem wpisu skontaktujesz się z nami. Bezpłatnie pomożemy Ci dokonać wpisu do CEIDG.
2. Otwierasz firmę budowlaną - wybierz PKD
Wypełniając wniosek o wpis do CEIDG będziesz musiał wybrać odpowiednie dla Ciebie kody PKD. W branży budowlanej jest kilka kodów do wyboru. W zależności jakie usługi budowlane będziesz wykonywać. Najpopularniejsze to:
- 41.20.Z – Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
- 43.21.Z – Wykonywanie instalacji elektrycznych
- 43.22.Z – Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
- 43.31.Z – Tynkowanie
- 43.32.Z – Zakładanie stolarki budowlanej
- 43.33.Z – Posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian
- 43.34.Z – Malowanie i szklenie
- 43.91.Z – Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych
- 43.99.Z – Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane
3. Jaka forma opodatkowania w firmie budowlanej?
Prowadząc firmę budowlaną w formie JDG – masz 3 opcje wyboru formy opodatkowania:
- skala podatkowa 12% i 32% ponad próg podatkowy wynoszący 120tys zł
- podatek liniowy – 19%
- ryczałt w stawce 5,5% – najbardziej popularna forma opodatkowania wśród JDG z branży budowlanej i instalatorskiej
Skontaktuj się z Nami i razem sprawdzimy jaka forma podatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Możesz też to sprawdzić na naszym kalkulatorze.
4. Zgłoszenie ZUS
Zgłosimy Ciebie do ZUS, nie musisz się tym przejmować. Jeżeli to Twoja pierwsza działalność oraz nie będziesz współpracować z byłym pracodawcą – przez pierwsze 30/31 miesięcy, będziesz mógł korzystać z ulgowego ZUS:
- przez pierwsze 6 miesięcy (a jeżeli założysz JDG w trakcie miesiąca to przez 6 pełnych miesięcy + ten pierwszy niepełny) skorzystasz z ULGI NA START. Oznacza to, że nie będziesz opłacać składek społecznych. Będziesz płacić jedynie składkę zdrowotną
- przez kolejne 24 miesiące będziesz opłacać pomniejszone składki społeczne oraz składkę zdrowotną. To tzw. ZUS PREFERENCYJNY
- po skończeniu okresu ulgi na start oraz okresu ZUSu preferencyjnego, będziesz już opłacać ZUS „duży”, lub jeżeli pozwolą na to Twoje wyniki finansowe – będziesz mógł skorzystać z „Małego ZUS+”
5. Zgłoszenie do VAT
Usługi budowlane nie są związane z doradztwem więc do VAT będziesz mógł wejść dobrowolnie od razu, wraz z datą rozpoczęcia działalności. Lub też wejść dobrowolnie w późniejszym okresie. Możliwe, że będziesz musiał wejść do VAT z uwagi na wysokie obroty roczne. Limit wejścia to VAT to 200 tys zł na rok. W pierwszym roku ten limit liczy się proporcjonalnie. Np. Jeżeli działalność rozpoczynasz 1 września to limit na ten pierwszy rok wynosi: 200tys/365*122=66849,31zł. Liczba 122 to ilość dni aktywnej działalności w pierwszym roku funkcjonowania.
Zgłoszenia VAT-R oczywiście nie będziesz musiał wypełniać i wysyłać samodzielnie. Masz to u nas bezpłatnie w ramach umowy na księgowość. Musisz jedynie pamiętać, że zgłoszenie VAT-R zawsze jest poddawane czynnościom sprawdzającym przez Urząd Skarbowy. Zanim US wpisze Ciebie na „białą listę podatników VAT” zweryfikuje, czy masz aktywny rachunek bankowy firmowy oraz sprawdzi dokumenty prawa do lokalu wskazanego jako siedziba firmy. Jeżeli nie masz wskazanej siedziby firmy – US sprawdzi dokumenty prawa do lokalu, dotyczące twojego adresu zamieszkania.
Dobrowolne wejście do VAT w branży budowlanej niesie za sobą sporo korzyści, jak w żadnej innej branży.
- realizacja robót budowlanych na obiektach mieszkalnych (mieszkania, domy) jest opodatkowane VATem w stawce 8%. Jeżeli sprzedajesz samą usługą lub usługę wraz z materiałem – te usługi będą oVATowane stawką właśnie 8%
- zakupy jakie dokonasz, na poczet tej usługi, sa opodatkowane stawką 23%
- przykładowo: kupujesz płyty GK za 5000zł netto. Twoja wartość samej usługi za montaż tych płyt to także 5000zł netto. Łącznie fakturujesz (montaż płyt GK z materiałem) na 10.000zł netto + 8% VAT tj. 800zł. Na fakturze za płyty masz VATu 1150zł. Jeżeli nie było innych transakcji to nie płacisz VATu do US. Masz nadwyżkę 800-1150=350zł. Możesz tę nadwyżkę przenieść na kolejny okres, wnioskować do zwrot, lub wnioskować o zaliczenie tej nadwyżki na poczet podatku PIT lub PPE.
6. Kasa fiskalna
Często można się spotkać z powtarzającym się zdaniem „a po co mi kasa fiskalna” jak sprzedaję tylko usługi budowlane. Mam jeździć z kasą fiskalną do Klienta? Generalnie to są obecnie małe mobilne kasy i nie to problem. Mały limit zwolnienia (tylko 20tys/rok) może spowodować, że prawie każdy budowlaniec bardzo szybko przekroczy ten limit. Na szczęście, póki co, są sprawdzone metody postepowania żeby kasa fiskalna w firmie budowlanej była była potrzebna. Jak postępować, żeby nie instalować kasy fiskalnej w firmie budowanej? Szczegóły w tym wpisie.