Używasz nieaktualnej przeglądarki. Pobierz nową w celu lepszych doświadczeń.

autor: Łukasz Czyżewski

Odkąd w Polsce funkcjonuje tzw. „jedno okienko”, założenie firmy nie wymaga od przyszłego przedsiębiorcy dopełnienia znacznej ilości formalności. Własny biznes to jednak duży obowiązek, o czym przekują się oni już na początkowym etapie jego prowadzenia. Jednym z ważniejszych wyborów, jaki muszą dokonać, jest wybór formy prowadzenia księgowości. W tym aspekcie ważne jest kilka czynników – koszty, obowiązki i wiedza.

Możliwości przedsiębiorcy

Czasy, kiedy księgowością firmy zajmowało się tylko biuro rachunkowe mamy już za sobą. Niektórzy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ taka współpraca związana była z dużymi kosztami, a także wymagała comiesięcznych wizyt w biurze rachunkowym. Współczesny przedsiębiorca szuka rozwiązań, które ułatwiają pracę i pozwalają zmniejszyć ilość obowiązków. Rozwój nowoczesnej technologii i Internetu spowodował, że mają do dyspozycji narzędzia księgowe, dzięki którym samodzielnie mogą zajmować się rozliczeniami, a także księgowość online – polegającą na korzystaniu z usług biura przez Internet.

Księgowość online alternatywą dla tradycyjnego biura rachunkowego

Alternatywą, którą wybiera coraz więcej przedsiębiorców. To rozwiązanie, będące kompromisem pomiędzy usługą biura rachunkowego, a samodzielnym prowadzeniem księgowości. Współpraca właściciela firmy i specjalistów z zakresu księgowości oraz rachunkowości polega na sprawiedliwym podziale obowiązków. Biuro rachunkowe zajmuje się takimi czynnościami, jak księgowanie dokumentów, tworzenie raportów i deklaracje, podczas gdy podatnik ma obowiązek opłacać składki i przechowywać dokumenty firmowe.

Księgowość internetowa generuje oszczędności

Koszty – to pojęcie, które wzbudza niepokój u początkujących przedsiębiorców. Cennik biur rachunkowych często nie zaskakuje pozytywnie, okazuje się, że będą oni musieli ponieść znacznie większe koszty firmowe, niż przewidywali.

Księgowość online jest znacznie tańsza. Prowadzenie jej w formie tradycyjnej to często koszt w granicach kilkuset złotych miesięcznie, jednak ceny są bardzo różne, uzależnione od wielkości firmy i obowiązków, jakie przejmuje biuro rachunkowe. Księgowość internetowa związana jest z zakupem miesięcznego abonamentu, którego koszt jest kilkakrotnie niższy. Ponadto wiele firm, jak np. KPIR50 proponuje swoim klientom dodatkowo darmowy program do fakturowania. Faktury online to kolejny atut takiego rozwiązania – przyczyniają się do oszczędności czasu, pieniędzy i oczywiście miejsca w biurze – faktury archiwizowane są w formie elektronicznej.

Zadbaj o swoją firmę, jej rozwój i doskonalenie

Podczas gdy internetowe biuro rachunkowe zajmuje się bieżącą obsługą księgową Twojej firmy, Ty poświęcasz się swoim obowiązkom. Brak konieczności kontrolowania terminów opłat ZUS i US, brak konieczności generowania dokumentów, tj. księgi podatkowe przychodów i rozchodów, rejestry VAT sprzedaży, rejestry VAT zakupów, ewidencje wyposażenia i ewidencje środków trwałych, wszystko odbywa się drogą internetową na wcześniej jasno ustalonych zasadach. Tradycyjne biura rachunkowe funkcjonują inaczej, współpraca wymaga od przedsiębiorcy większego zaangażowania i dysponowania większym kapitałem. Szczególnie na początek wybór księgowości online jest korzystniejsze, wygodniejsze i tańsze.Udostępnij post znajomym

Powiązane wpisy