
Samozatrudnienie czy etat – opłacalne rozwiązanie
Pracować na własny rachunek czy zdecydować się na etat w firmie na odpowiadającym naszemu wykształceniu stanowisku? To pytanie coraz częściej zadają sobie zarówno młode osoby, jak również Ci, którzy już od kilku bądź kilkunastu lat realizują się zawodowo. Wiele firm także dostrzegło potencjał samozatrudnienia i oferuje taką możliwość swoim przyszłym pracownikom. Komu taka forma zatrudnienia przynosi więcej korzyści i czy warto rozważać taką opcję?
Z perspektywy pracownika
Najbardziej nietypową formą zatrudnienia nadal jest umowa zlecenie, zaraz po niej samozatrudnienie. Możliwe jest ono tylko wtedy, kiedy posiadamy własną działalność gospodarczą, a więc prowadzimy firmę i tym samym możemy sami świadczyć usługi na rzecz klientów, jak też współpracować z innymi przedsiębiorcami. Ze zleceniodawcami rozliczamy się jako firma, pracując na własny rachunek.
Czynnikiem, który bez wątpienia jest jednym z najważniejszych mających wpływ na decyzję o takiej formie zatrudnienia, są wyższe zarobki. Jest to uwarunkowane obniżeniem kosztów pracodawcy, który może zaproponować korzystniejsze dla pracownika wynagrodzenie za usługi. Jak to wygląda w praktyce?
Etat
• Pensja brutto na etacie – 6000 zł
• Całkowity koszt pracodawcy – 7250 zł
• Pensja netto – 4250 zł
Samozatrudnienie
• Rachunek na kwotę – 7250 zł
• Pensja netto – 6350 zł
• ZUS preferencyjny – 490 zł
Okazuje się zatem, że przy samozatrudnieniu kwota netto jest o ponad 2000 zł wyższa.
Samozatrudnienie to również większa swoboda działania. Sami jesteśmy sobie szefami, organizujemy swój czas pracy, a nade wszystko decydujemy o ilości zleceń. Usługi możemy świadczyć na rzecz jednego lub kilku pracodawców, co pozwala na coraz wyższe zarobki i rozwój swój i w tym przypadku firmy.
Należy jednak mieć świadomość, iż własna firma to dodatkowe obowiązki – prowadzenie księgowości i odprowadzanie podatków. Etat daje prawo do urlopu macierzyńskiego, którego zostajemy pozbawieni przy wyborze samozatrudnienia.
Z perspektywy pracodawcy
W ostatnim czasie zaostrzona została kontrola przez ZUS i PIP pracodawców zatrudniających osoby na umowę zlecenie i umowę o dzieło. Korzystnie jest również dla nich podjąć współpracę z firmą na podstawie samozatrudnienia, ponieważ w ten sposób ograniczają ryzyko konsekwencji wynikających z niewywiązywania się z obowiązków, jakie dotyczą umów cywilnych. Ponadto pracodawca ponosi niższe koszty zatrudnienia pracownika, mogąc tym samym zaproponować wyższe wynagrodzenie.
Często pojawia się jednak problem współpracy z byłym pracownikiem, który wcześniej był zatrudniony w firmie na umowę o pracę. Zgodnie z prawem nie można skorzystać z samozatrudnienia, świadcząc usługi, odwołujące się do obowiązków, jakie należały do pracownika, kiedy posiadał on etat w danej firmie.
Praca na własny rachunek czy stabilne zatrudnienie? Zanim podejmiemy decyzję, należy odpowiedzieć sobie na inne pytanie – czy jestem świadomy korzyści oraz obowiązków związanych z obiema formami zatrudnienia.