TERMIN SKŁADANIA ROZLICZEŃ ROCZNYCH PIT ZA 2016 ROK
25 kwietnia 2017
JAK ROZLICZYĆ FAKTURĘ ZA HOTEL
15 maja 2017

JAK ZAŁOŻYĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

 

Jak założyć działalność gospodarczą? To pytanie zadaje sobie każda osoba myśląca o otwarciu własnej firmy. Przez ostatnie lata wszystkie procedury związane z założeniem działalności gospodarczej uległy znacznym ułatwieniom. Jeszcze kilka lat wiązało się to z wizytą w urzędzie miejskim, urzędzie skarbowym i w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Od kiedy mamy „jedno okienko” , które ewoluowało przez lata funkcjonowania, założenia własnej działalności jest bardzo proste. Zaczynamy od rejestracji firm. Musimy zrobić wpis do CEIDG – centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Wchodzimy na stronę ceidg.gov.pl
Mamy do wyboru przejście przez etap wypełnienia wpisu za pomocą formularza lub kreatora. Osobiście wpis wole robię za pomocą kreatora. Każdy krok jest weryfikowany przez system w taki sposób aby użytkownik nie popełnił błędu oraz nie pominął żadnej niezbędnej pozycji.  Podstawowe dane nie będą problemem.  Jeżeli osoba nie posiada numeru NIP musi zaznaczyć pole „nie posiadam numeru NIP”. Podobnie będzie z REGONEM. NIP oraz REGON zostanie nadany bardzo szybko., czasem wystarczy jeden dzień i będziemy mieć numer NIP oraz REGON. Następne pola będą dotyczyć adresów. Podajemy „firmę przedsiębiorcy” tj. nazwę naszej działalności.  Najwięcej problemów nowi przedsiębiorcy mają z polami  „liczba pracujących” oraz „liczba zatrudnionych”. Podam na przykładzie jednoosobowej działalności gospodarczej. Liczba pracujących – 1 – bo przedsiębiorca jest jeden i będzie w naszej firmie pracował. Liczba zatrudnionych – 0 bo nie planujemy nikogo zatrudniać. Pole „nazwa skrócona” jest tylko i wyłącznie na potrzeby ZUS. Nazwa skrócona będzie stosowana na deklaracjach rozliczeniowych ZUS. W polach dotyczących PKD wpisujemy rodzaje działalności, które będziemy wykonywać. Na stronie wyszukiwarka kodów PKD możemy łatwo znaleźć interesujące nas PKD. Pod koniec formularza będziemy wybierać formę opodatkowania, rodzaje zaliczek oraz rodzaj prowadzonej księgowości. Tu trzeba się zastanowić bo wszystko zależy od rodzaju działalności oraz przewidywanych przychodów. Czasem wbrew pozorom nie wolno rozliczać się ryczałtem. Czasem zasady ogólne są nieopłacalne bo lepszy będzie podatek liniowy. Wszystko zależy od rodzaju działalności i przyszłych przychodów. Warto wtedy skontaktować się z nami kontakt z KPIR50. Wniosek kończy się pełnomocnictwem. Większość naszych Klientów dopisuje nasze biuro jako pełnomocnika i przyszłe ewentualne zmiany dokonujemy w imieniu Klienta online. Jeżeli wniosek jest gotowy może go zakończyć. Wygeneruje się numer wniosku i z tym numerem udajemy się do urzędu miasta lub gminy celem formalnego otwarcie firmy. Warto zapisać plik wniosku w formacie .xml – może się przydać do ewentualnej edycji.

Złożyliśmy wniosek o wpis do CEIDG. Co dalej? To zależy. Niektórzy przedsiębiorcy będą w VAT od początku działalności. Można złożyć VAT-R wraz z wnioskiem CEIDG. Od 2016 roku do wniosku VAT-R musimy dołączać kserokopię prawa do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność – najczęściej to prawo do lokalu zamieszkania bo właśnie adres zamieszkania jest adresem właściwym i przypisanym do podatnika VAT. Warto pamiętać o tym załączniku gdyż z doświadczenia wiem, że jeżeli podatnik nie dołączył dokumentu i prawie do lokalu obligatoryjnie zadzwoni urzędnik z urzędu skarbowego i o to poprosi. Jeżeli ktoś nie chce samodzielnie wypisywać VAT-R i chce zostać klientem naszego biura wypełnimy druk za Klienta.

Ostatnią sprawą do załatwienia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wielu przedsiębiorców myśli, że złożenie wpisu do CEIDG załatwia sprawę. Niestety wpis załatwi tylko część spraw ZUS. Nasza firma zostanie zarejestrowana w systemie ZUS. Oprócz rejestracji firmy musimy zarejestrować siebie – jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Dokonamy tego na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Klienci naszego biura nie musze tego robić samodzielnie. Kilka dni po wpisie CEIDG firma jest już aktywna w bazie ZUS. W uzgodnieniu z Klientem dokonujemy online zarejestrowania do ubezpieczeń.

Nasza firma jest już aktywna!

 

 

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?