JAK OPŁACIĆ SKŁADKI ZUS DO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH?
Każdy przedsiębiorca po rozpoczęciu działalności gospodarczej otrzyma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swój INDYWIDUALNY NUMER SKŁADKOWY. Można też sprawdzić ten numer na stronie https://eskladka.pl/. Musimy wpisać dwa identyfikatory np. NIP i REGON i system pokazuje nasz indywidualny numer składkowy. Na ten numer rachunku wpłacamy składki ZUS. Kwota jest Państwu podawana przez naszego pracownika w każdym miesiącu. Jeżeli chodzi o tytuł przelewu podczas wykonywania zlecenia przelewu to jest dowolność. Można np. wpisać „składki ZUS”. Termin zapłaty składek ZUS to do 20go dnia miesiąca, po miesiącu, za który dotyczą składki. Np. za styczeń wpłacamy składki ZUS do 20 lutego. Jeżeli 20ty dzień miesiąca wypada w dzień wolny od pracy, termin ten przesuwa się na najbliższy po 20tym roboczy dzień miesiąca.
JAK OPŁACIĆ PODATKI DO URZĘDU SKARBOWEGO?
Podatku wpłacamy na specjalny rachunek przygotowany przez KIS tzw. MIKRORACHUNEK PODATKOWY. Ogromną zaletą wprowadzenia mikrorachunku podatkowego jest fakt, że po zmianie podległości pod nowy urząd skarbowy nadal wpłacamy podatki na ten sam numer mikrorachunku podatkowego. Jest on przypisany do podatnika tylko raz. Każdy podatnik aby wygenerować swój mikrorachunek podatkowy musi to zrobić w generatorze przygotowanym przez Ministerstwo Finansów https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/. Wpisujemy numer NIP i gotowe – pokazuje się nasz mikrorachunek podatkowy i na ten numer rachunku będziemy wpłacać podatki.
TERMIN PŁATNOŚCI PODATKOWYCH
Wpłaty należnych podatków dokonujemy w następujących terminach.
PIT5/PPL/PPE/PIT4/PIT8A – do 20 dnia następnego miesiąca
VAT – do 25 dnia następnego miesiąca
Jeżeli termin zapłaty podatku wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto) – termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.
IDENTYFIKATORY PŁATNOŚCI PODATKOWYCH
Przelewy podatków do urzędu skarbowego muszą być wykonane w sposób szczególny. W banku wybieramy „przelew podatkowy” i z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni identyfikator:
PIT5/PIT – zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczających dochody z działalności na skali podatkowej
PIT5L/PPL – zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczających dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym
PPE – zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt)
VAT7 – podatek wynikający z deklaracji miesięcznej dla podatku od towarów i usług
VAT7K – podatek wynikający z deklaracji kwartalnej dla podatku od towarów i usług
VAT9M – podatek wynikający z deklaracji o podatku od towarów i usług od importu usług lub nabycia towarów oraz usług, dla których podatnikiem jest nabywca (tylko u „nievatowców” nabywających towary lub usługi spoza Polski)
W comiesięcznych rozliczaniach przekazywanych naszym klientom podajemy konkretne identyfikatory płatności podatkowych.
Podczas tworzenia przelewu podatkowego trzeba także wybrać okres, za który płacimy konkretny podatek. Na ogół w banku jest to format MM/RRRR lub MM/RR lub z listy rozwijanej wybieramy za jaki miesiąc lub kwartał płacimy podatek.