Czy usługi medyczne są opodatkowane podatkiem VAT? Jaka jest właściwa stawka VAT dla usług medycznych? Odpowiedzi znajdziesz w naszym krótkim poradniku dla lekarzy.
Zasada ogólna dla podatku VAT (podatku od towarów i usług) mówi, że każdy przedsiębiorca prowadzący działalność podlega obowiązkowi podatku VAT. Dokładnie mowa o tym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT: „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju„. W ustawie jednak mamy także możliwość zastosowania zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie może być przedmiotowe – czyli konkretne usługi po spełnieniu pewnych warunków są zwolnione z podatku z VAT. Katalog takich usług wymieniony jest w artykule 43 ust. 1. „zwalnia się od podatku:”
- pkt 18. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;
- pkt 18a. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza;
- pkt 19. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki, położne, psychologa.
Czyli należy zawsze spełnić dwa warunki, aby zastosować zwolnienie z art. 43. Usługa medyczna musi służyć utrzymaniu lub poprawie zdrowia i musi być wykonana przez np. przez lekarza.
Przykładem usług, w których spełniony jest tylko jeden warunek i takie usługi podlegają opodatkowaniu: medycyna estetyczna służąca poprawie wyglądu (są to usługi medyczne ale podlegają opodatkowaniu VAT), wybielanie zębów, testy genetyczne w celu ustalenia ojcostwa, badania psychologiczne dla kierowców, usługi biegłego sądowego.
W przypadkach, kiedy lekarz wykonuje czynności niesłużące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, może skorzystać z drugiego zwolnienia z VAT, jakie przewiduje ustawa. Chodzi o art. 113 ust 1. „Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.„. W pierwszym roku działalności liczymy ten limit proporcjonalnie do liczby dni aktywnej działalności w roku. Np. jeżeli rok ma 365 dni, działalność otwieramy z dniem 1 lipca – limit na pierwszy rok wynosi 200000/365*184=100821,91zł. Oczywiście do limitu 200tys. nie wliczamy usług zwolnionych na podstawie art. 43. Korzystamy z dwóch zwolnień równolegle. Na art. 43 świadczymy np. usługi na kontrakcie b2b z przychodnią. Jednocześnie świadczymy także inne usługi np. jako biegły sądowy – i tutaj pilnujemy limitu 200tys/rok i to także są usługi ze stawką VAT „zwolnione”. Może więc być sytuacja, że za usługi medyczne osiągniemy w ciągu roku przychód 250tys, za usługi zwolnione na art. 113 ust. 1 przychód będzie wynosić 190tys. Nadal pozostajemy zwolnieni, pomimo że w sumie przychód był wyższy niż 200tys zł.
Sprawdź jaką możesz mieć formę opodatkowania współpracując z byłym pracodawcą.