Jesteś pielęgniarką i zastawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej?
Jesteś pielęgniarką i zastawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej?
Jak założyć indywidualną praktykę pielęgniarską w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? W prosty sposób omówimy krok po kroku jak przejść formalności szybko i bezstresowo.
Indywidualna praktyka pielęgniarska to inaczej jednoosobowa działalność, która jest prowadzona przez pielęgniarkę/położną. Różnicą pomiędzy działalnością prowadzoną np. przez informatyka a przez pielęgniarkę jest to, że pielęgniarka musi spełnić dodatkowe kryterium dotyczące działalności regulowanej. Jakie są rodzaje działalności regulowanej w Polsce można zobaczyć na stronie biznes.gov.pl.
Krok 1 - Wpis do CEIDG
Krok 1 - Wpis do CEIDG
Jak założyć działalność gospodarczą przez pielęgniarkę?
Pierwszym krokiem jest założenie działalności gospodarczej pielęgniarki. Współpracując z naszym biurem rachunkowym otrzymasz instrukcję, dzięki której w kilka minut bezproblemowo wypełnisz wniosek o wpis do ceidg na stronie biznes.gov.pl. We wpisie m.in. należy podać kody PKD. Jakie PKD jest odpowiednie dla pielęgniarki/pielęgniarza/położnej?
86.90.C – działalność pielęgniarek i położnych
Skorzystaj z wyszukiwarki kodów PKD.
We wpisie należy także wybrać formę opodatkowania. Uwaga! Jeżeli nie wybierzesz żadnej formy opodatkowania oznacza automatyczne rozliczanie wg zasad ogólnych czyli wg skali podatkowej. Pielęgniarka prowadząca działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej ma do wyboru 3 formy opodatkowania:
Skala podatkowa (zasady ogólne) czyli podatek od dochodu 12% i po przekroczeniu progu podatkowego 32%. Uwaga! Wybierając zasady ogólne należy pamiętać, że dochody z działalności łączą się z innymi dochodami liczonymi wg skali podatkowej np. z dochodami z etatu. Ta forma opodatkowania jest wybierana niezwykle rzadko. Najczęściej mamy sytuację, w której pielęgniarka pracuje na etacie oraz na działalności gospodarczej. Dochody z etatu nie przekraczają progu podatkowego, pozostałe dochody z działalności opodatkowane są ryczałtem lub podatkiem liniowym. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy pielęgniarka pracuje na etacie oraz „dorabia” na umowach zlecenie. Łączny dochód z etatu oraz umów zleceń przekracza próg podatkowy 120tys. Ten fakt decyduje o otwarciu działalności gospodarczej i rozliczanie dochodów innych niż etat, na JDG.
Podatek liniowy – opłacany z dochodu wg stawki 19%. Od wprowadzenia przepisów nowego ładu coraz mniej opłacalna forma opodatkowania z uwagi na składkę zdrowotną opłacaną także od dochodu w wysokości 4,9%. Formę opodatkowania można zmieniać co roku i podatek liniowy często jest wybieramy tylko na jeden rok. Na rok, w którym planowane są duże wydatki, np. leasing operacyjny samochodu z dużą wpłatą własną. Po roku ponownie zmieniamy formę opodatkowania, z pewnością na ryczałt.
Ryczałt ewidencjonowany czyli podatek od przychodu. Najbardziej opłacalna forma opodatkowania dla pielęgniarek pracujących na b2b. Mało kosztów oznacza, że dochód jest prawie w wysokości przychodu. Korzystniej jest opłacać ryczałt od przychodów w wysokości 14%. Dodatkową zaletą jest też niska składka zdrowotna w porównaniu do składki opłacanej przy pozostałych formach opodatkowania.
Jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla pielęgniarki? Sprawdź na naszym kalkulatorze.
Po wysłaniu wniosku o wpis do CEIDG najpóźniej na drugi dzień roboczy otrzymasz NIP i REGON. Zgłoszenie do ZUS oczywiście jest po naszej stronie.
Działalność gospodarcza pielęgniarki w CEIDG założona. Czas na wpis do RPWDL.
Krok 2 - Wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą
Krok 2 - Wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą
Każda pielęgniarka, która chce prowadzić działalność gospodarczą i rozpocząć praktykę zawodową musi uzyskać wpis praktyki pielęgniarek do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą – oczywiście można to zrobić online. Do wniosku będziesz musiała dołączyć:
- potwierdzenie zapłaty za złożenie wniosku
- zaświadczenie o posiadanej specjalizacji
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, działalność lekarska zostaje wpisana do rejestru. Dane o wpisanie na listę podmiotów leczniczych automatycznie zostaną przekazane do CEIDG.
Krok 3 - Ubezpieczenie OC
Krok 3 - Ubezpieczenie OC
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pielęgniarki i położnej dedykowane jest wyłącznie osobom wykonującym działalność leczniczą w formie indywidualnej lub grupowe praktyki pielęgniarek lub położnych. Swoim zakresem obejmuje odpowiedzialność za szkodę, którą pielęgniarka lub położna może wyrządzić pacjentowi w czasie wykonywania czynności zawodowych, w szczególności udzielania świadczeń zdrowotnych, lub na szkodę powstałą wskutek niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Suma gwarancyjna na polisie wynosi 30 000 EUR (za jedno zdarzenie) / 150 000 EUR (za wszystkie zdarzenia).
INTERNETOWE BIURO RACHUNKOWE CENNIK
INTERNETOWE BIURO RACHUNKOWE CENNIK
ZAKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI
Zawsze bezpłatnie- pomoc we wniosku do CEIDG
- wybór formy opodatkowania
- zgłoszenie do ZUS
- rejestracja do VAT
- pełnomocnictwo do CEIDG, US, ZUS
KSIĘGOWOŚĆ ONLINE
Najlepszy wybór- księgowanie do 50 dokumentów
- dedykowana księgowa
- księgi podatkowe KPIR, ryczałt
- rejestry VAT, JPK, e-deklaracje
- pełna obsługa ZUS
FAKTUROWANIE ONLINE
Nowoczesne i wygodne- wszystkie rodzaje faktur
- wysyłka faktur bezpośrednio z programu
- obsługa z komputera lub smartfona
- gotowe na KSeF 2026!
- monitoring płatności